Ediția 2023 de toamnă a Campionatului Național de Fotbal Corporatist (București – Ilfov) a ajuns în faza eliminatorie. Iar cele 40 de echipe s-au luptat în ultima rundă a primei faze pentru o clasare cât mai bună, implicit pentru a întâlni un adversar ceva mai facil. În sferturile de finală, echipele „vor fi împerechiate” pe ligi astfel: locul 1 – locul 4 și locul 2 – locul 3.

Superliga

Ultima rundă a confirmat doar în parte pronosticurile. În Grupa A, Maspex s-a impus cu 8-4 în fața lui Ezugi, în timp ce Bucovina a pierdut (2-3) cu Pedro Construct. În prima partidă, în atac s-au evidențiat Florin Mateiu (3 goluri) și Tiberiu Stoica (3). Clasament: 1. Maspex 7 puncte, 2. Buvovina 4p, 3. Ezugi 3p, 4. Pedro Construct 3p.

În Grupa B, Ursus și Dr. Max au terminat la egalitate, 1-1, iar prima formație s-a impus la loviturile de departajare (4-3), asigurându-și astfel locul 1. În celălalt meci, Zentiva a trecut cu 3-2 de IKEA. Clasament: 1. Ursus 7p, 2. Dr. Max 7p, 3. Zentiva 3p, 4. IKEA 0p.

În sferturile de finală, miercuri, 18 octombrie, la 20.30, sunt programate meciurile Maspex – IKEA și Ezugi – Dr. Max. Joi, 19 octombrie, la 20.30, se va disputa partida Bucovina – Zentiva, iar la 21.15 confruntarea Ursus – Pedro Construct.

Liga FIFCO

În Grupa A, ultimele meciuri s-au încheiat nedecis: Electromontaj – EMAG 3-3 (6-5 la loviturile de departajare) și Karcher – Caroli 4-4 (2-1 la loviturile de departajare). Clasament: 1. EMAG 7p, 2. Karcher 4p, 3. Caroli 4p, 4. Electromontaj 1p.

În Grupa B, CardOil Avantaj a înregistrat un succes clar (6-3) cu GeoStud, iar Engie a trecut (3-1) de Țiriac Auto. Clasament: 1. CardOil Avantaj 9p, 2. GeoStud 4p, 3. Engie 3p, 4. Țiriac Auto 1p.

Trei meciuri din sferturile de finală se vor disputa miercuri, 18 octombrie: Caroli – GeoStud (21.15), Electromontaj – CardOli Avantaj (21.15) și EMAG – Țiriac Auto (22.00). Ultima partidă, Karcher – Engie, se va disputa joi, 19 octombrie, la 20.30.

Liga UEFCO

Grupa A. În timp ce Carrefour a câștigat (6-3) pe teren meciul cu Auchan, ValRom s-a impus la „masa verde” (3-0) în fața lui Crowe. Clasament: 1. Carrefour 9p, 2. Auchan 6p, 3. ValRom 3p, 4. Crowe 0p.

Grupa B. Victorii clare pentru Microchip (9-3 cu Facilities Management Services) și GFK (5-1 cu Nordic Food). Și o „triplă” pentru Radu Robu (GFK). Clasament: 1. Microchip 7p, 2. GFK 6p, 3. Nordic Food 4p, 4. Facilities Management Services 0p.

Meciurile din sferturile de finală se vor desfășura în două zile. Miercuri, 18 octombrie, se joacă partidele Carrefour – Facilities Management Services (ora 20.30) și Crowe – Microchip (21.15). Joi, 19 octombrie, sunt programate disputele Auchan – Nordic Food (20.30) și ValRom – GFK (21.15).

Liga FRSC

Grupa A. În timp ce Alliance Healthcare a avut un meci dificil (4-3) cu Lidl, Gopet Romania s-a impus mult mai clar (7-1) în confruntarea cu MagnaPharm. Clasament: 1. Alliance Healthcare 9p, 2. Gopet Romania 6p, 3. Lidl 3p, 4. MagnaPharm 0p.

Grupa B. Oscar a făcut scor (13-2) cu Izvoarele Căliman, iar Alexandru Melci (5 goluri), Victor Bădica (3) și Marius Dorobanțu (3) au fost cei mai eficienți în atac. În celălalt meci, ELBI a dispus (9-6) de One Concept. Clasament: 1. Oscar 9p, 2. Izvoarele Căliman 3p, 3. One Concept 3p, 4. ELBI 3p.

În „sferturi”, trei meciuri se vor juca miercuri, 18 octombrie, la 22.00: Alliance Healthcare – ELBI, Gopet Romania – One Concept și Lidl – Izvoarele Căliman. Joi, 19 octombrie, la 21.15, se vor înfrunta Oscar și MagnaPharm.

Liga IFSC

Grupa A. În timp ce Ness Proiect s-a impus (4-2) în meciul cu OMV Petrom, câștigând astfel grupa, AECOM și BricoDepot au terminat nedecis, 3-3, astfel că departajarea s-a făcut prin lovituri de la punctul cu var (4-3). Clasament: 1. Ness Proiect 9p, 2. OMV Petrom 6p, 3. AECOM 1p, 4. BricoDepot 1p.

Grupa B. Succese clare pentru Haleon (6-3 cu Eurial) și Bittnet Group (5-2 cu Pfizer). Clasament: 1. Haleon 9p, 2. Bittnet Group 6p, 3. Pfizer 3p, 4. Eurial 0p.

Meciurile din sferturile de finală se vor juca miercuri, 18 octombrie – Ness Proiect – Eurial (20.30) și AECOM – Bittnet Group (21.15) – și joi, 19 octombrie – OMV Petrom – Pfizer (20.30) și BricoDepot – Haleon (21.15).