Ediția 2024 de primăvară a Campionatului Național de Fotbal Corporatist intră în ultima fază, aceea a meciurilor eliminatorii. Astfel cele 40 de formații participante vor disputa, la mijlocul acestei săptămâni, meciurile din optimile de finală ale celor cinci ligi.

Iată ce s-a întâmplat săptămâna trecută, în ultima rundă din faza a doua, și care este programul din „optimi”.

Superliga

Grupa A. În timp ce Auchan a dispus (5-1) de ElectroMontaj, Ezugi a dat lovitura și s-a impus (6-3) în fața lui Maspex. Clasament: 1. Ezugi 7 puncte, 2. Maspex 6p, 3. Auchan 3p, 4. ElectroMontaj 1p.

Grupa B. Cafea Fortuna și-a continuat marșul triumfal, câștigând clar (10-2) cu CardOil Avantaj. S-au remarcat în atac Florin Pană (4 goluri) și Mario Rusu (3). Celălalt meci s-a încheiat la egalitate, 5-5, iar Pedro a avut câștig de cauză la loviturile de departajare (2-1) în fața lui Geostud. Galeria și-a răsplătit favoriții cu aplauze chiar dacă aceștia au pierdut. De remarcat apetitul ofensiv al lui Ionuț Crăciun (Geostud), autor al unui hat-trick. Clasament: 1. Cafea Fortuna 9 puncte, 2. CardOil Avantaj 6p, 3. Pedro 1p, 4. Geostud 1p.

Program „sferturi”. Miercuri, 15 mai: Maspex – Pedro (ora 20.30), Auchan – CardOil Avantaj (21.15), ElectroMontaj – Cafea Fortuna (21.15). Joi, 16 mai: Ezugi – Geostud (20.30).

Liga FIFCO

Grupa A. Autor al unei triple, Silviu Crăciun a facilitat victoria (6-3) pe care Ness Proiect a obținut-o în partida cu OMV Petrom din etapa a 3-a. O reușită similară a avut Angelo Butnaru în confruntarea pe care Maxbet a încheiat-o victorioasă (9-2) cu MagnaPharm. Clasament: 1. Ness Proiect 9 puncte, 2. Maxbet 6p, 3. OMV Petrom 3p, 4. MagnaPharm 0p.

Grupa B. Cu Victor Bădica în vervă (5 goluri), Oscar a câștigat (8-3) cu Makita și și-a asigurat șefia grupei. Oarecum surprinzător, Karcher s-a impus (4-2) în meciul cu Gopet Romania. Clasament: 1. Oscar 7 puncte, 2. Gopet Romania 4p, 3. Karcher 3p, 4. Makita 3p.

Program „sferturi”. Miercuri, 15 mai: MangnaPharm – Oscar (22.00). Joi, 16 mai: OMV Petrom – Gopet Romania (20.30), Ness Proiect – Karcher (21.15), Maxbet – Makita (21.15).

Liga UEFCO

Grupa A. În timp ce Dr. Max a câștigat la „masa verde” (3-0) cu Lidl, Carrefour a făcut scor (17-1) cu Alliance Healthcare. O contribuție substanțială la acest succes au avut Bogdan Iatan (4 goluri), Nicolae Savin (4) și Eduard Manea (3). Clasament: 1. Dr. Max 9 puncte, 2. Carrefour 6p, 3. Lidl 3p, 4. Alliance Healthcare 0p.

Grupa B. Triumfătoare (4-1) în partida cu Zentiva, One Concept a terminat grupa pe prima poziție. În celălalt meci, mult mai echilibrat, Microchip a avut câștig de cauză (4-3) în fața lui Pfizer. Clasament: 1. One Concept 6 puncte, 2. Microchip 6p, 3. Zentiva 6p, 4. Pfizer 0p.

Program „sferturi”. Miercuri, 15 mai: Dr. Max – Pfeizer (20.30), Carrefour – Zentiva (20.30), Lidl – Microchip (22.00), Alliance Healthcare – ONE Concept (22.00).

Liga FRSC

Grupa A. În timp ce Țiriac Auto a câștigat la „masa verde” (3-0) cu Asociația Galaxya, Haleon s-a impus cu 8-4 în disputa cu Peri Romania. Cătălin Crânguș a izbutit o triplă pentru formația învingătoare. Clasament: 1. Haleon 9 puncte, 2. Țiriac Auto 6p, 3. Asociația Galaxya 3p, 4. Peri Romania 0p.

Grupa B. Cu Cosmin Sandu în prim-plan (a marcat 3 goluri), Bucovina a dispus (7-1) de Eurial și a bifat al 3-lea succes din această fază a competiției. În celălalt meci, AECOM a trans din greu pentru a se detașa (4-3) de Lantmannen. Clasament: 1. Bucovina 9 puncte, 2. AECOM 6p, 3. Eurial 1p, 4. Lantmannen 1p.

Program „sferturi”. Miercuri, 15 mai: Haleon – Lantmannen (21.15), Peri Romania – Bucovina (21.15), Țiriac Auto – Eurial (22.00). Joi, 16 mai: Asociația Galaxya – AECOM (20.30).

Liga IFCS

Grupa A. Într-un meci în care s-a stabilit câștigătoarea grupei, Signal Iduna a dispus (3-1) de Nordic Food. În cealaltă partidă, Mercury 360 a evitat ultima poziție datorită succesului (9-3) obținut în fața lui Leviatan. Bogdan Ioniță a reușit un hat-trick pentru învingători. Clasament: 1. Signal Iduna 9 puncte, 2. Nordic Food 6p, 3. Mercury 360 3p, 4. Leviatan 0p.

Grupa B. Și Ilie Romulus a dat 3 goluri în confruntarea pe care Aqua Bilbor a câștigat-o (5-2) cu LPP Romania. În aceeași rundă cu numărul 3, Saint-Gobain Sekurit a câștigat (7-3) cu Verder Scientific. Clasament: 1. Aqua Bilbor 9 puncte, 2. Saint-Gobain Sekurit 6p, 3. LPP Romania 3p, 4. Verder Scientific 0p.

Program „sferturi”. Miercuri, 15 mai: Mercury 360 – Saint-Gobain Sekurit (20.30). Joi, 16 mai: Nordic Food – LPP Romania (20.30), Signal Iduna – Verder Scientific (21.15), Leviatan – Aqua Bilbor (21.15).